Bútor gondolatok már az alaprajz készítésekor

2018-ban amikor belevágtunk a családi ház építésébe a feleségemmel, nagy izgalommal vágtunk bele a bútoraink és tereink tervezésébe. A házat egy generál kivitelező céggel terveztettük és építtettük, emeltszintű fűtéskész készültségig.

Mint bútoros szakember sajnálattal vettem tudomásul, hogy az első körös alaprajzon ugyan voltak bútorok feltűntetve, de semmi féle koncepció nem volt azok használhatóságát illetően. Egy építő cégnél dolgozó tervező nem igazán fektet hangsúlyt arra, hogy ezekre az apró részletekre odafigyeljen. A mai rohanó világunkban nem is csodálkozok ezen.

Ennek sajnos mi isszuk meg a levét…

Az alaprajz elkészítésekor igen is figyelembe kell venni a később elhelyezendő bútorokat, ennek vonzataként az ablakokat, ajtókat, villanykapcsolókat, dugaljakat.

Gipszkarton falaknál a merevítések beépítése is nagyon fontos, nehogy TV nézés közben a fejünkre essen a faliszekrényünk vagy a konyha felső szekrényébe tárolt, nagymamától kapott herendi porcelánkészlet az ölünkbe hulljon ahogy kinyitjuk az ajtót 🙂 .

Nagyon fontos, hogy ne fogadjuk el azt a tényt, hogy nem variálhatunk a tervezésnél ezek pozíciójával. A későbbi bútorozásnál igen is nagy jelentősséggel fognak bírni, mivel a házunkat azért építjük, hogy kényelmesen és praktikusan tudjunk tevékenykedni a mindennapokban.

Néhány fontos szempont amelyekre érdemes odafigyelni:

  1. Méretek és arányok: A bútorokat és azok méreteit pontosan kell rögzíteni az alaprajzon. Mérj le mindent, beleértve az ajtókat, ablakokat, falakat és oszlopokat is. Az arányoknak és a távolságoknak reálisnak kell lenniük az adott teret figyelembe véve.
  2. Funkció és elrendezés: Gondolj arra, hogy a bútoroknak milyen funkciót kell betölteniük a térben. Fontos, hogy megfelelő elrendezést tervezz, ami kényelmes és praktikus. Például ügyelj arra, hogy a bútorok könnyen hozzáférhetőek legyenek, és ne akadályozzák egymást.
  3. Forgalmi útvonalak: Ügyelj arra, hogy legyenek elegendő forgalmi útvonalak a helyiségben. Ne helyezz el bútorokat olyan módon, hogy azok blokkolják az ajtókat vagy az ablakokat, és ne szűkítsék le a közlekedési teret.
  4. Világítás: Figyelj az ablakok elhelyezkedésére és azok méretére az alaprajzon. Az ablakok pozíciója és mérete meghatározza a természetes fény mennyiségét és eloszlását a térben. Ez fontos lehet a bútorok elrendezésének és a világítás tervezésének szempontjából.
  5. Bútorok közötti távolság: Az alaprajzon is tartsd szem előtt, hogy elegendő távolságot hagyj a bútorok között. Ez segít elkerülni a zsúfoltságot és a fülledt érzetet a térben.
  6. Stílus és esztétika: Az alaprajz készítésekor gondolj az esztétikai szempontokra is. Válaszd ki a bútorok stílusát és színét úgy, hogy harmonizáljanak egymással és a térrel.
  7. Áramlás és szabad területek: Fontos, hogy az alaprajzon szabad területek is legyenek, amelyek segítik az áramlást és a tér érzetét. Ne zsúfolj be minden helyiséget bútorokkal, hanem hagyj teret a légzőszervi és esztétikai szempontoknak is.
  8. Előrejelzés: Próbáld elképzelni, hogyan fog kinézni a tér, amikor minden bútor a helyére kerül. Vizualizáld a teret a bútorokkal együtt, és győződj meg róla, hogy elégedett vagy az eredménnyel.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük